Τρίτη 23 Απριλίου 2013

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ-ΟΜΑΔΑ ΘΡΥΛΟΣ

Η Νοτιγχαμ φορεστ είναι ένας από τους ιστορικότερους συλλόγους στην Ευρώπη.Ιδρύθηκε το 1865 όντας η δεύτερη αρχαιότερη ποδοσφαιρική ομάδα στην Αγγλία,μετά την ίδρυση της Νοτς Κάουντι το 1862.Μετά από χρόνια περιπλάνησης στις μικρότερες κατηγορίες το 1892 κατάφερε να ανέβει στην επαγγελματική ένωση(football league).Ο πρώτος τίτλος ήταν το κύπελλο Αγγλίας το 1898.H κατάκτηση του κυπέλλου έμελλε να αποτελέσει την πιο αξιομνημόνευτη στιγμή στην ιστορία της Νότιγχαμ φόρεστ καθώς η ομάδα βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας αγωνιζόμενη στην 2η κατηγορία.To 1957 η Νότιγχαμ φόρεστ προβιβάστηκε στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.Δυο χρόνια αργότερα κατάφερε να κατακτήσει το 2ο κύπελλο Αγγλίας στην ιστορία της.

Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΘΡΥΛΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 70 η Νότιγχαμ άνηκε στις λεγόμενες μικρομεσαίες ομάδες του αγγλικού πρωταθλήματος.Στις 6 Ιανουαρίου το 1975 η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Bryan klaf έμελλε να αλλάξει την πορεία του συλλόγου,αφού  αμέσως μετά την άνοδο της ομάδας στην μεγάλη κατηγορία το 1977 την επόμενη χρονιά κατέκτησε το πρωτάθλημα.Ήταν  η πρώτη φορά στα ποδοσφαιρικά χρονικά που ομάδα που αγωνιζόταν στην μικρότερη κατηγορία με την άνοδό της στην μεγαλύτερη να κατακτά το πρωτάθλημα.Ωστόσο,η μεγαλύτερη επιτυχία θα σημειωθεί το 1979 με την κατάκτηση του κυπέλλου πρωταθλητριών,όπου στον τελικό νίκησε την σουηδική Μάλμε με 1-0.Η επόμενη χρονιά είναι παλι επιτυχημένη καθώς κατέκτησε το ευρωπαϊκό κύπελλο κερδίζοντας το Αμβούργο με 1-0 με τον τερματοφύλακα τς ομάδας Πίτερ Σίλτον να πραγματοποίει σπουδαία εμφάνιση.Aξίζει να προστεθεί οτι τις επόμενες χρονιές κατέκτησε το σούπερ καπ και δυο φορές το λιγκ καπ.Το 1984 η νοτιγχάμ θα φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ όπου θα αποκλειστεί από την  αντέρλεχτ με άδικο τρόπο,γιατί αποκαλύφθηκε εκ των υστέρων ότι η αντερλεχτ είχε δωροδοκήσει τον διαιτητή ,ο οποίος ακύρωσε κανονικό γκολ της νότιγχαμ .Τα επόμενα χρόνια θα μείνουν για παντα χαραγμένες στο μυαλό των φιλάθλων,αφενός για την κατάκτηση του λιγκ καπ και της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα και αφετέρου για την τραγωδία του Χίλσμπορο όπου στον πρώτο ημιτελικό του αγγλικού κυπέλλου μεταξύ της νότιγχαμ και της Λίβερπουλ 96 οπαδοί της Λίβερπουλ σκοτώθηκαν με τραγικό τρόπο.Μετά από 18 χρόνια επιτυχημένης παρουσίας στον πάγκο της νότιγχαμ  ο Μπράιαν κλαφ αποχωρεί  με τον υποβιβασμό της ομάδας .

ΜΕΤΑ ΚΛΑΦ ΕΠΟΧΗ

Μετά την αποχώρηση του Κλάφ την τεχνική ηγεσία της ομάδας ανέλαβε ο παλιός ποδοσφαιριστής του συλλόγου ο Φράνκ  Κλάρκ.Ο Κλάρκ  ανέβασε την ομάδα στην Πρέμιερ λιγκ κ να τερματίσει στην 3η θέση κερδίζοντας την έξοδο στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ .Παρολαυτά τα επόμενα χρόνια η νότιγχαμ δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιοσημείωτο.Παράλληλα,λανθασμένοι χειρισμοί των διοικήσεων με οικονομικά ανοίγματα οδήγησε στον υποβιβασμό της ομάδας μέχρι και την 3η κατηγορία.Σήμερα η νότς κάουντι αγωνίζεται στην τσάμπιονσιπ.

ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ.......
Η Νότιγχαμ Φόρεστ είναι η μοναδική ευρωπαϊκή ομάδα που έχει κερδίσει το κύπελλο πρωταθλητριών περισσότερες φορές από το πρωτάθλημα της χώρας της.
Το 1874 σε έναν αγώνα της νότιγχαμ εναντίον της Σέφιλντ χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά σφυρίχτρα από διαιτητή
Το γήπεδο της Νότιγχαμ  ήταν το πρώτο που τοποθετήθηκαν δίχτυα στα γκολπόστ την δεκαετία του 1870